Primename, kad prieš sugrįžtant į ugdymo įstaigas būtina pasirūpinti profilaktiniu vaiko sveikatos patikrinimu, taip pat būtina atkreipti dėmesį į skiepus ir pasidomėti, ar dėl karantino ar kitų priežasčių vaikai nepraleido skiepų pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių.

Pažyma  pateikiama ugdymo įstaigai per Vaikų sveikatos stebėsenos informacinę sistemą

Profilaktinis vaiko sveikatos patikrinimas – tai rimta ir nuodugni vaiko apžiūra, kuria siekiama įvertinti: svorį, ūgį, regą, klausą, kraujotakos, kvėpavimo, nervų, virškinimo, urogenitalinės, endokrininės, skeleto-raumenų sistemų, kraujo, odos ir jos priedų, dantų ir žandikaulio funkcinę būklę.

Profilaktinį vaiko sveikatos patikrinimą atliekantis šeimos gydytojas ir gydytojas odontologas duomenis apie vaiko sveikatos būklę turi įvesti į elektroninį vaiko sveikatos pažymėjimą. Tokiu būdu ugdymo įstaigos gauna  informaciją apie vaiko sveikatos būklę,  rekomendacijas dėl vaiko galimybių dalyvauti ugdymo veikloje, fizinio krūvio galimybes ir pan.

Sudarys individualų skiepijimų kalendorių

Labai svarbu paskiepyti vaikus prieš sugrįžtant į ugdymo įstaigas, nes į naują kolektyvą ateina skirtingi vaikai, kurie gali nešioti įvairių užkrečiamųjų ligų sukėlėjus. Be to, mokykloje, atsiradus nors vienam infekcijos atvejui, yra labai palankios sąlygos jai išplisti.

Profilaktinių skiepijimų atidėjimas ar pertrūkiai sukelia užkrečiamųjų ligų protrūkius, o laiku nepaskiepytiems asmenims gresia užkrečiamųjų ligų komplikacijos ar net mirtys. Atidėjus skiepus vėlesniam laikui, šeimos gydytojas turi sudaryti individualų skiepijimų kalendorių, atsižvelgiant į skiepijamo asmens amžių ir skiepijimo indikacijas.

Paaugliai skiepijami nuo difterijos, stabligės ir kokliušo

Per dešimtmetį po antrosios skiepų dozės vaikų imunitetas jau bus išblėsęs, todėl būtina sustiprinančioji vakcinos dozė 15–16 m. paaugliams nuo difterijos, stabligės ir kokliušo (Tdap).

Skiepai nuo COVID-19

Vaikai nuo 12 metų amžiaus gali pasiskiepyti ,,Spikevax“ (gamintojas ,,Moderna“) ir ,,Comirnaty“ (gamintojas ,,Phizer“). Nuo 18 metų galima skiepytis bet kuria iš keturių,  šiuo metu Lietuvoje naudojama vakcina (,,Spikevax“, ,,Vaxzevria“, ,,Comirnaty“, ,,Janssen“).

Pabrėžtina, kad vaiko sveikatos pažymėjimas galioja vienerius metus nuo jo užpildymo datos.

Informacija pateikta remiantis Nacionalinio visuomenės sveikatos centro reikalavimais